Zadná stavba

Zadná stavba

Príprava zadnej stavby rámu je pravdepodobne jedna z najťažších konštrukčných záležitostí. Zadná kolesová rúrka je totiž jednou časťou pripevnená na zadnú pätku, kým druhý koniec je napojený na rúrku stredového zloženia. Všetko musí perfektne lícovať lebo každá nepresnosť bude mať za následok vychýlenie zadného kolesa z osi a tým utrpí aj pocit z jazdy.

Na prípravu kopyta zadnej rúrky som, ako inak, použil polystyrén. V podstate jeden kus sa skladal z troch častí. Vnútorná časť polystyrénu bola na priereze pravidelná, obdĺžniková ale na priemete tvarovaná. Dve vonkajšie boli jednoduché, ku koncu sa zužujúce časti. Jednu vonkajšiu časť som prilepil na vnútornú a presah polystyrénu som odrezal podľa tvaru vnútornej časti. Podobne som postupoval aj na druhej strane.

Výsledný tvar som získal vybrúsením polystyrénového kopyta pomocou brúsneho papiera. Aby sa tenké časti polystyrénu pri brúsení neprehýbali a nezlomili, z preglejky som vyrobil niečo ako podložný rám, na ktorý som pomocou lepiacej pásky pripevnil polystyrénový výrezok.

Na tenšom konci rúrky som vytvoril zárez, do ktorého nasadne pätka.

Vytvorený „zub“ som obalil niekoľkými vrstvami uhlíkovej tkaniny, aby som ju spevnil. Nakoniec som túto časť vybrúsil pilníkom a brúsnym papierom, aby pätka presne sedela. Pätku som nakoniec prilepil epoxidovou živicou.

Pätku som obalil niekoľkými vrstvami karbónovej tkaniny tak, aby sa výškovo vyrovnala s okolitým polystyrénovým kopytom.

Nakoniec som kopyto s pripevnenými pätkami postupne obaľoval vrstvami uhlíkovej tkaniny popísaným spôsobom. Celkovo som použil 7 vrstiev.