Finalizácia

image

Táto časť popisuje finalizáciu rámu, t. j. ako som jednotlivé rúrky k sebe spájal a rám skompletizoval do konečnej podoby.

Čítať ďalej...

Stavebný rám

image

Táto časť popisuje dva stavebné rámy, ktoré som použil pri výrobe rámu bicykla. Stavebné rámy majú za úlohu držať jednotlivé uhlíkové rúrky počas stavby na príslušnom mieste. Rámy som vyrobil z drevených dosiek.

Čítať ďalej...

Zadná stavba

image

V tejto časti nájdete popis výroby zadnej stavby. Táto časť je pravdepodobne jednou z najťažších konštrukčných záležitostí celého rámu. Dolná trubka sa napája na zadnú pätku a na opačnom konci na trubku stredového zloženia.

Čítať ďalej...

Zadné pätky

image

Táto časť popisuje prípravu zadných pätiek. Najprv som uvažoval o pätkách z hliníkovej zliatiny. Nakoniec som skončil s oceľovými pätkami. Hotové pätky som obalil sklolaminátom aby sa predišlo galvanickej korózií pri kontakte uhlíka a ocele.

Čítať ďalej...

Rúrky z uhlíkových vlákien

image

OK, je čas začať robiť niečo reálne. Môj plán: najprv vyrobiť všetky rúrky rámu a potom ich zlepiť dokopy. Z polystyrénu lámacím nožom vyrezať tvar trubky, brúsnym papierom ju dohladka obrúsiť, omotať epoxidom nasiaknutou uhlíkovou tkaninou a stiahnuť perforovanou elektroizolačnou PVC páskou a aplikovať vákuum manuálnou vákuovou pumpou. Na tomto mieste opíšem výrobu hornej trubky. Ostatné trubky sú urobené rovnakým spôsobom.

Čítať ďalej...

Materiál a nástroje

image

Táto časť popisuje materiál a nástroje použité pri výrobe rúrok z uhlíkových vlákien. Nájdete tu aj popis pomocných konštrukčných zariadení, ako je vákuová pumpa, konštrukčné rámy a samozrejme aj zoznam použitého materiálu.

Čítať ďalej...

Úvod

image

Po dlhom čase som sa rozhodol, že trochu obnovím svoj bicyklový park. V skutočnosti mám v pláne postaviť celkom nový bicykel. Úplne od piky. Začnem rámom. Ten by mal byť z karbónových vlákien, nech kráčam s dobou. Na internete sa dá nájsť pár dobrých návodov ako to urobiť doma, takže by to nemal byť problém... alebo sa mýlim?

Čítať ďalej...