Materiál a nástroje

Uhlíková tkanina, epoxidová živica a tužidlo

Na výrobu rámu som použil klasickú uhlíkovú tkaninu, 3K, 160 g/m2, keper 2/2, doteraz 5m2. Môžete použiť aj jednosmernú tkaninu. Môžete ju smerovo orientovať podľa toho, kde požadujete väčšiu pevnosť a znížiť tak hmotnosť výsledného rámu. Klasickú tkaninu môžete použiť do vrchnej pohľadovej vrstvy, je krajšia. Rozhodnutie je na vás.

Na laminovanie som použil epoxidovú živicu LG 285 a tužidlo HG 285. Tieto dve zložky som miešal v objemovom pomere 2:1 a laminoval pri izbovej teplote. Vyzretie kompozitu pri zvýšenej teplote nie je podľa technickej špecifikácie nutné.

Uhlíková tkanina a živica s tužidlom

Okrem uhlíkovej tkaniny som použil aj uhlíkovú priadzu. Týmto materiálom som omotával spoje jednotlivých rúriek.

Polystyrén

Jadro rúrok rámu je vytvorené z extrúdovaného polystyrénu (XPS) ktorý kúpite v sieťových hobby predajniach. Určite bude stačiť jeden kus. Biely penový polystyrén na tento účel nie je vhodný. Pochybujem, žeby ste z neho dokázali vytvoriť pekne opracovaný kus.

Polystyrén

V obchodoch môžete kúpiť rôzne hrubý polystyrén. Ja som použil polystyrénové dosky s hrúbkou 3 a 2 cm. Vrchná a spodná rúrka je však hrubšia ako hrúbka tohto polystyrénu. Ak sa rozhodnete kúpiť rovnako hrubý alebo tenší polystyrén, budete musieť zlepiť dva alebo viac dosiek polystyrénu dokopy. Použite pritom lepidlo na polystyrén (napr. UHUpor).

Lámací nožík a brúsny papier

Polystyrén s rozmermi o niečo väčšími ako výsledná rúrka som z dosky odrezal lámacím nožom. Ak disponujete odporovou pílou na rezanie polystyrénu, môžete ju použiť. Hoci som šťastným vlastníkom tejto veci, v tomto projekte som ju nepoužil. Človek potrebuje trochu cviku aby ju zvládal. Nôž mi slúžil dobre. Až na tie dva porezané prsty a krvavý škrabanec na predzápästí... opatrnosť je teda namieste.

Brúsny papier

Polystyrénový polotovar som dohladka vybrúsil brúsnym papierom so zrnitosťou 400 alebo 600. Na obrúsenie dlhých rúrok som použil drevenú dosku s nalepenými kusmi brúsneho papiera. S trochou praxe dokážete vytvoriť pekne okrúhle polystyrénové rúrky.

Elektroizolačná PVC páska

Počas laminovania musia byť vrstvy uhlíkovej tkaniny k sebe spojené pod tlakom. Tento tlak celkom dobre zabezpečí obyčajná elektroinštalačná PVC páska. Okrem toho páska vytlačí z vrstiev prebytok epoxidovej živice, čo zároveň zníži hmotnosť výsledného kompozitu. Do pásky som špendlíkom ešte pred jej použitím urobil malé dierky, vzdialené od seba cca 1-2 cm. Je dobré si dopredu pripraviť dostatočné množstvo pásky. Pásku som namotával na epoxidom nasiaknutú tkaninu lepiacou stranou smerujúcou von.

PVC páska

Vákuová pumpa

Pumpa Ďalšiu kompresiu nového kompozitu zabezpečí vákuum z manuálnej vákuovej pumpy. Vákuum pomôže vytlačiť prebytok epoxidu cez dierky v páske von do papierového obrúska. Jednoduchú manuálnu vákuovú pumpu môžete vytvoriť z obyčajnej ručnej auto pumpy. Návod nájdete na tejto webovej stránke. K vákuovej pumpe som pripevnil igelitove vrecko tzv. spacebag, ktorý sa používa pri skladovaní šatstva. Vákuum nie je dokonalé, vydrží len niekoľko minút. Pumpovať musíte pomerne často aspoň v priebehu prvej hodiny po laminovaní.

Kovové časti

Hlavová rúrka, časť sedlovej rúrky, stred a zadná pätka môže byť zhotovená z kovu. Kovovú rúrku patričných rozmerov, ktorá by bola vhodná ako základ pre hlavovú rúrku, som nezohnal. Tak som si pripravil svoju vlastnú - z uhlíkovej tkaniny. Stredovú rúrku som odrezal z môjho starého cestného bicykla. Zadnú pätku som urobil z kovovej konštrukčnej spojky (hrúbka 5,4 mm). Kúpil som ju v jednom zo sieťových hobby obchodov.

Stredová rúrka a spojka

 

Sumár materiálu

  Materiál Typ Množstvo
  Uhlíková tkanina 160 g/m2, Toray, 3K, kepr doteraz 5 m2
  Uhlíková priadza   cca 100 bm
  Sklotextília Aeroglass 163 g/m2 0,5 m2
  Epoxidová živica LG 285 1 kg
  Tužidlo HG 285 0,5 kg
  Extrudovaný polystyrén Styrodur C, 3035 CS, 1250x600x30 mm 1 ks
  Extrudovaný polystyrén Styrodur, 1250x600x20 mm 1 ks
  Brúsny papier 400, 600 cca po 5 ks
  PVC izolačná páska šírka 19 mm cca 200 bm
  Dosky na stojan 42x17x80 mm cca 12 ks
  Preglejka hrúbka 9 mm
  Samorezné drevoskrutky 3,5x50 mm
  Samorezné drevoskrutky 2,5x40 mm
  Samorezné drevoskrutky 2,5x30 mm
  Oceľová U-spojka hrúbka 5,4 mm 1 ks
  Oceľová L-spojka   4 ks
  Závitová tyč 10x1000 mm 1 ks
  Závitová tyč 6x1000 mm 1 ks
  Matice DIN 934 M10 min 12 ks
  Kónické matice M10 2 ks
  Podložky 33,8x11,5x3 mm min 4 ks
  Podložky 22,3x8,2x1,5 mm min 4 ks
 
 

Ďalšie drobnosti...

  • nožnice
  • pravítko
  • uholník
  • uhlomer
  • permanentný prepisovač
  • milimetrový papier
  • rukavice
  • igelitový obrus
  • kuchynské papierové obrúsky
  • acetón