Výroba rúrky z uhlíkových vlákien

Rezanie polystyrénu

Z polystyrénu vyrežeme rúrku s približnými rozmermi. Ak potrebujete hrubšiu rúrku budete musieť zlepiť dva alebo viac polystyrénových častí dokopy. Pri rúrke s kruhovým prierezom som sa snažil orezať všetky ostré hrany a priblížiť sa tak kruhovému tvaru.

Brúsenie polystyrénových rúrok

Hladký povrch polystyrénovej rúrky získate brúsením. Použil som brúsny papier o rôznej zrnitosti (400, 600 a pod.). Dlhé rúrky je problém opracovať tak, aby boli zbrúsené po celej dĺžke rovnomerne. Pomohol som si ohobľovanou drevenou doskou na ktorú som nalepil niekoľko kusov brúsneho papiera. Nahrubo orezanú polystyrénovú rúrku som ťahal cik-cak pohybom hore-dole po doske a súčasne som diel po doske otáčal.

Šablóna z milimetrového papiera

Okolo polystyrénovej rúrky som obtočil milimetrový papier a odstrihol som ho s dostatočným presahom. Milimetrový papier bude slúžiť ako šablóna pri rezaní uhlíkovej tkaniny.

Tento krok môžete preskočiť. Rovnaký výsledok dosiahnete ak polystyrénovú rúrku obtočíte priamo na uhlíkovej tkanine a odstrihnete ju podľa toho.

Strihanie uhlíkovej tkaniny

Uhlíkovú tkaninu je dobré položiť na rovný a hladký povrch. Aj nepatrná ostrejšia nerovnosť môže z uhlíkovej tkaniny vytrhnúť pár vlákien, prípadne vlákna od seba oddeliť. Na tkaninu som položil zodpovedajúci milimetrový papier a okolo neho som opatrne nalepil priesvitnú lepiacu pásku.

S lepiacou páskou treba pracovať opatrne. Ak sa vám ju podarí nalepiť na tkaninu na inom mieste, ako ste pôvodne zamýšľali, odlepiť ju bez poškodenia tkaniny bude problém. Milimetrový papier na tkaninu nenalepte. Šablónu ešte budete potrebovať. Nožnice treba viesť v strede lepiacej pásky. Uhlíkové vlákna sa pri strihaní uhýbajú a môžu sa z tkaniny uvoľňovať. Páska má tomu zabrániť. Pred navlhčením tkaniny epoxidovou živicou a jej aplikáciou na polystyrénové jadro budete musieť pásku aj s tkaninou, kde je nalepená, odstrihnúť (okrem prvej vrstvy, ak páska smeruje dovnútra). Manipulácia s menším kusom uhlíkovej tkaniny je však jednoduchšia ako tkaninu strihať z veľkého zrolovaného balíka.

Namotávanie tkaniny

Príprava pracovného miesta: pracovný stôl som pokryl igelitom. Epoxid sa naň dobre nelepí a dá sa z neho po zaschnutí odstrániť. Avšak je rozumné použiť vždy nový obrus. Zaschnuté kúsky epoxidu sú ostré a môžu tkaninu môžu pri manipulácii poškodiť.

Uhlíkovú tkaninu (bez lepiacej pásky na okrajoch) som navlhčil dostatočným množstvom mixu epoxidová živica : tužidlo. Mix som pripravil zmiešaním 2 dielov epoxidu s 1 dielom tužidla. Zmes epoxidu a tužidla som nanášal podomácky vyrobeným nástrojom z použitého školského štetca a kúska molitanu. Molitan som po práci vyhodil, rúčku som použil znovu. Na tento účel dobre poslúži aj obyčajný štetec.

Polystyrénovú rúrku som položil na epoxidom presýtenú tkaninu a navinul som ju na ňu. Tkanina sa pri namotávaní rozchádza. Rúrku som položil do vrchnej tretiny tkaniny a okraj tkaniny som opatrne prehol cez časť polystyrénovej rúrky. Keď bola tkanina na polystyrénovej rúrke prichytená po celej dĺžke, rúrkou som pomaly otáčal a posúval po tkanine, čím sa tkanina na ňu namotala. Nakoniec som tkaninu veľmi opatrne popritláčal rukou, čím sa vyhladila a kopírovala rúrku. Chce to trochu cviku ale potom to ide samo. Ešte by sa patrilo pripomenúť, že pracovať treba v rukaviciach.

Keď je tkanina namotaná na polystyrénovej rúrke, navinul som na ňu PVC pásku lepiacou stranou smerujúcou von. Pásku pri prvej alebo prvých dvoch vrstvách nie je dobré sťahovať príliš silno. Živica pri zretí vytvára teplo, ktoré môže polystyrénový rúrku zdeformovať.

Ako sa epoxid dostáva cez perforovanú pásku von, rúrka sa v rukaviciach začne šmýkať. Preto som rúrku postupne obaľoval papierovými obrúskami, bežne používanými v kuchyni. Papier absorbuje značnú časť živice a rúrka sa lepšie drží. Počas aplikácie pásky nie je dobré rúrku držať iba za jeden koniec. Ako som s páskou postupoval na opačný koniec rúrky, postupne som ju omotával aj papierovými obrúskami. Rúrka bola nakoniec obalená aj PVC páskou, aj papierom. Presahujúcu pásku s papierom som na koncoch rúrky ostrihal.

Nakoniec som rúrku omotal do ďalšej vrstvy papierových obrúskov. Prvú vrstvu papiera som nechal na mieste. Takto „zabalenú“ rúrku som vložil do pripraveného igelitového „spacebag“ sáčku a pumpou vyfúkol vzduch. Vákuum som sa snažil držať počas prvej hodiny zretia živice.

Vrstvu PVC pásky a živice som odstránil po 4-5 hodinách a aplikoval ďalšiu vrstvu uhlíkovej tkaniny. Zvyčajne som však trpel nedostatkom času a tak som novú vrstvu aplikoval až na druhý deň. V tom prípade som rúrku zľahka prešiel brúsnym papierom.

Tento postup som aplikoval tak často ako veľa vrstiev som chcel mať na rúrke. Počet vrstiev sa pohybuje od 7 do 24 na exponovaných miestach.

Rozmery surových rúriek

  Rúrka   Náčrt   Rozmery
Hlavová rúrka
Spodná rúrka
Vrchná rúrka
Sedlová rúrka
Reťazová rúrka
Zadná rúrka