Úvod

Po dlhom čase som sa rozhodol, že trochu obnovím svoj bicyklový park. V skutočnosti mám v pláne postaviť celkom nový bicykel. Úplne od piky. Začnem rámom. Ten by mal byť z karbónových vlákien, nech kráčam s dobou. Na internete sa dá nájsť pár dobrých návodov ako to urobiť doma, takže by to nemal byť problém... alebo sa mýlim?

Na laminátovanie použijem metódu, pri ktorej sa vrstvy uhlíkovej tkaniny presýtenej epoxidom stlačia izolačnou PVC páskou. Takto pripravenú rúrku ešte stlačím vákuom z podomácky vyrobenej ručnej pumpy. Najprv pripravím všetky rúrky rámu a tie spojím dokopy epoxidom a dodatočne vystužím uhlíkovou tkaninou.

Ako vzor rozmerov a geometrie rámu použijem svoj súčasný oceľový cestný bicykel. Samozrejme s malými úpravami. V obchodoch s bicyklami som pár cesťákov vyskúšal a zistil som, že menší rám mi vyhovuje viac ako terajší. Vzorový oceľový rám pridrží drevený stojan za pomoci ktorého presne označím polohy stredovej zostavy, prednej a zadnej pätky, uhly hlavovej a sedlovej rúrky. Uhlíkové rúrky budú o niečo dlhšie aby som mal možnosť upraviť ich neskôr na presné rozmery v stojane.

Rád by som pripomenul, že opisujem stále prebiehajúci projekt a ešte nejaký čas uplynie, kým na tento bicykel nasadnem. Predtým som s materiálmi ako je sklolaminát alebo uhlík nikdy nepracoval.

Tento web slúži ako denník, kde postupne zaznamenávam celý pracovný postup. Samozrejme, ak niekto bude chcieť vyrobiť svoj vlastný karbónový rám, nájde tu pár inšpirácií. Nenesiem však zodpovednosť za nezdar či nebodaj ujmu na zdraví alebo živote.

Ak máte akékoľvek otázky alebo komentáre, neváhajte ma kontaktovať alebo zanechať správu.

Fort